Rooibos – charakterystyka

Rooibos herbatą nie jest

Wbrew popularnemu przekonaniu, rooibos formalnie nie jest jednym z rodzajów herbaty. Pomimo, że liście czerwonokrzewu poddaje się procesowi fermentacji, a następnie sporządza z nich napar, roślina ta nie jest spokrewniona z krzewami herbacianymi. Występuje ona w RPA, a w Europie znana jest od około 100 lat. To stosunkowo niedługo biorąc pod uwagę inne herbaty świata .

Dobroczynne właściwości

Czerwonokrzew ma cechy szczególne, różniące go od herbaty. Jedną z nich jest to, że nie zawiera kofeiny. W związku z tym może być pity przez dzieci oraz bezpośrednio przed snem, nie powodując kłopotów z zasypianiem. Ponadto podkreśla się właściwości lecznicze tego napoju. Obniża ciśnienie krwi, pomaga w cukrzycy typu II, wspomaga leczenie problemów skórnych oraz regenerację wątroby. Stanowi również źródło przeciwutleniaczy, oraz witaminy C. 

Czerwona herbata

Rooibos często mylnie określany jest jako herbata czerwona. W rzeczywistości pu-erh uprawiana jest w Chinach i na Tajwanie. Powstaje ona z tych samych liści, co herbata czarna , a różni się od niej z uwagi na proces fermentacji. W przeciwieństwie do rooibos pu-erh ma dość gorzki smak.

Czerwony czy zielony?

Aby sporządzić napar z liści czerwonokrzewu należy zaparzyć jedną czubatą łyżeczkę rooibos przez 4-5 minut w temperaturze 95 stopni Celsjusza. Powstaje napar o łagodnym smaku oraz bursztynowym kolorze.
Napar można przyrządzić z bardziej popularnego rooibosa czerwonego, lub mniej znanego- zielonego. Co ciekawe, oba rodzaje pochodzą z tej samej rośliny. Różnią się dzięki odmiennemu procesowi obróbki po zbiorze. Gałązki czerwone poddaje się gnieceniu i fermentacji, natomiast w przypadku zielonych pozostawia się je nienaruszone i przeciwdziała się aby fermentacja nie nastąpiła. W efekcie zielona herbata rooibos ma lżejszy, bardziej trawiasty posmak.

Duża dostępność

Czerwonokrzew jest stosunkowo łatwo dostępny. Jego zakup oferuje niemal każdy internetowy sklep z herbatami. Jeśli chodzi o sklepy stacjonarne, najlepiej szukać w tych oferujących różne herbata świata .
Wskazując najlepsze herbaty można kierować się różnymi kryteriami. Jeżeli wybór miałby dotyczyć tego, która herbata jest najzdrowsza rooibos zdecydowanie jest jednym z faworytów. Biorąc pod uwagę jej pozytywne właściwości, z pewnością warto rozważyć wprowadzenie herbaty rooibos do codziennej diety.