Herbata zielona od liścia do filiżanki
Tajemnice zielonej herbaty
Konsumenci na całym świecie sięgają po różne napoje. Woda nie smakuje każdemu, a sztuczne napoje szkodzą zdrowiu. Dobrą alternatywą jest dobra herbata, znana od setek lat. Nie można zapominać, że herbata zielona jest jednym z najpopularniejszych napojów na świecie. Także w Polsce konsumenci chętnie sięgają po ten rodzaj. Niewiele osób zastanawia się jednak jak powstają najlepsze herbaty zielone. Proces ich produkcji wymaga precyzyjnej kontroli i starannego doboru surowców. Od rośliny, do filiżanki pełnej aromatycznego napoju jest daleka droga.
Jak powstaje zielona herbata krok po kroku
Pierwszy krok w produkcji herbaty, to zbieranie liści. Dzieje się to najczęściej ręcznie, aby nie uszkodzić delikatnego surowca. Najlepsze herbaty zielone powstają bowiem z najdelikatniejszych młodych liści i pąków. Czas zbioru zależy natomiast od konkretnej herbaty, którą chce się uzyskać. W międzyczasie mogą pojawiać się także różne działania, jak chociażby czasowe zacienienie roślin.
Po zebraniu, liście należy szybko przetworzyć, aby zapobiec fermentacji. Herbata zielona nie jest fermentowana, zupełnie odmiennie niż herbata czarna. Zachowanie naturalnego koloru zielonego oraz świeżego smaku, to główne cele szybkiego przetwarzania. Proces ten nosi nazwę utrwalania. Zazwyczaj obejmuje podgrzewanie liści, aby zdezaktywować enzymy, które powodują fermentację. Podgrzewanie może odbywać się przez parzenie lub smażenie na patelni, a nawet pieczenie.
W kolejnym kroku ma miejsce formowanie liści. Może ono wpływać na wygląd i smak gotowej herbaty. Liście są zwijane, skręcane, a nawet zgniatane, a część pozostawia się w naturalnym stanie. Wszystko zależy od pożądanego efektu końcowego.
Ostatni krok, to suszenie liści. Takie działanie pomaga zatrzymać proces utrwalania i usuwa pozostałą wilgoć z liści. Liście mogą być suszone na słońcu, w piecu lub za pomocą gorącego powietrza. Oczywiście w dalszej kolejności herbatę należy zapakować i rozwieść po całym świecie. W ten sposób do konsumenta trafia gotowy produkt.
Takie same, a jednak inne
Wszystkie herbaty świata pochodzą z tej samej rośliny. W sklepach jednak są dostępne najróżniejsze gatunki herbat, które różnią się smakiem i wyglądem. Jest to spowodowane odmiennym postępowaniem z liśćmi krzewu herbacianego, przez co powstaje dobra herbata w różnych wariantach.
Proces produkcji herbaty zielonej nie jest więc zadaniem prostym. Wymaga dużej wiedzy i doświadczenia od producenta. Należy wiedzieć, kiedy zebrać najlepsze liście, a kiedy przerwać proces suszenia. W przypadku innych herbat niż zielona, dochodzi do tego też okres fermentacji. Jednakże, to właśnie odpowiednia obróbka przekształca zwyczajne liście herbaty w napój, który ceni się na całym świecie.
Nabycie całego zestawu herbat jest najlepszym sposobem na poznanie bogactwa zielonej herbaty świata. Różne odmiany w mniejszych ilościach pozwolą rozeznać się w dostępnych mieszankach. Nie ma potrzeby kupowania dużych opakowań, których zawartość niekoniecznie może nam przypaść do gustu. Dopiero po rozsmakowaniu się w konkretnej herbacie z zestawu można zainwestować w pełnowymiarowe opakowanie.