Herbata oolong i jej niejasna klasyfikacja

Ciekawostki świata herbat

Wszyscy wiemy o tym, że na zielonej herbacie można zrobić zupę. Wiedzą tajemną nie jest też to, że niektóre herbaty po zaparzeniu rozwijają swoje liście, ukazując ukryty kwiat nagietka. Popularnym faktem też jest występowanie herbaty oolong, zwanej ,,smoczą” lub ,,turkusową”. Jeśli tak, jak większość, właśnie drapiesz się po głowie, to znaczy, że czas zgłębiać tajemnice świata herbat. Dziś przyjrzymy się, jak klasyfikowana jest herbata oolong i do jakiej grupy należy.

Herbata oolong i jej klasyfikacja

Najprostsza klasyfikacja herbat, to podział tych produktów natury na kategorie takie jak herbata czarna, zielona, czerwona lub biała herbata. Zapaleni miłośnicy herbaty właśnie zgrzytają zębami. Patrząc na te informacje powiedzą, że nie każda mieszanka zalana gorącą wodą może być nazywana herbatą. To prawda, znawcy zazwyczaj odnoszą się do ,herbaty mówiąc, że herbaty świata to rośliny z rodzaju Camellia. Rooibos czy yerba mate nie powinny więc tu się znaleźć. Aby jednak uprościć kwestię, poniżej herbatą nazwiemy wszelkie susze dające pyszny napar.
Wracając do herbaty oolong (lub ulung), nie jest to ani herbata czarna, ani herbata zielona. Ta dobra herbata o owocowej nucie z kwiecistym posmakiem, lub smaku podobnym do herbaty czarnej, to całkiem oddzielna kategoria. Jest tak ze względu na sposób przetwarzania liści. Podczas gdy herbata czarna przechodzi cały złożony proces, jej zielona siostra podawana jest jedynie minimalnej oksydacji. Nasza bohaterka oolong znajdzie się pomiędzy tymi mieszankami, jeśli chodzi proces produkcji.

Inne aspekty klasyfikacji

Herbaty świata dzieli się także ze względu na pory zbiorów. Herbata oolong należeć będzie do liści zbieranych wiosną i jesienią. Dodatkowo, znaleźć można kategorie przypisujące herbatom miejsce upraw. Smocza herbata występuje głównie w ojczyźnie herbat czyli w Chinach i Japonii, ale uprawy pojawiają się również w Wietnamie, Indiach i Korei.

Herbata oolong – gdzie kupić najlepszą?

Podczas, gdy sklepy internetowe i stacjonarne supermarkety oferują wiele kuszących propozycji, jak na przykład zestawy herbat czy herbatę na zimno, sklep z herbatami będzie najlepszym miejscem na zakupy. W razie wątpliwości, istnieje możliwość zapytania o pomoc eksperta czy to na miejscu, czy online. W tym sklepie można mieć pewność, że zarówno oolong, herbata zielona, czy czarna będą najwyższej jakości, tak samo jak zestawy herbat.
Mimo iż można sobie pozwolić na brak wiedzy o herbacianej zupie czy kwiatowych herbatach, picie herbaty najwyższej jakości to wręcz obowiązek. Nie tylko zapalonych herbaciarzy, ale i niedzielnych degustatorów.