Sklep z herbatami premium czyli jakimi?

Sklep z herbatami na wyciągnięcie ręki

Picie herbaty – czy po posiłku, czy do popołudniowego ciasteczka – na przestrzeni wieków weszło nam w krew. Od legendarnych chińskich naparów znanych jeszcze przed naszą erą i japońskich ceremonii parzenia, przez protest zwany Herbatką Bostońską, do zwyczajowej piątej po południu na dworze królewskim w Anglii – herbata towarzyszy ludziom od wieków, na obszarze całego globu. Dziś nie wyobrażamy sobie bez niej dnia. Teraz, w dwudziestym pierwszym wieku, mamy na wyciągnięcie ręki wszelkie herbaty świata. Ponadto, nie musimy nawet wychodzić z domu – sklep z herbatami możemy znaleźć online. Czy to zwykły, pachnący bergamotką earl grey, czy specjalna herbata oolong. Nie ma żadnych ograniczeń. Na rynku pojawiły się także herbaty premium.

Czym są herbaty premium?

Klasa premium obejmuje najlepsze herbaty, wyselekcjonowane z dbałością o najwyższą jakość. Są one wyjątkowo aromatyczne. Również smakiem i strukturą wyróżniają się na tle innych przedstawicielek gatunku. Przykładem może być specjalna, dzika odmiana zielonej herbaty – wietnamska Shan Tuyet, czy wędzona czarna Zhengshan Xiaozhong. Często produkowane są w oparciu o tradycyjne techniki i uprawiane w miejscach, w których dostęp do słońca i warunki geologiczne sprzyjają wydobyciu z liści prawdziwej głębi. W Chinach tradycyjnie liście suszy i wędzi się w kilkupiętrowym budynku. Na najniższym poziomie rozpala się w piecach drewno sosnowe, a na najwyższym układa się świeże liście. W miarę suszenia przenoszone są one na coraz niższe piętra, aż dotrą nad piece. Taka metoda powoduje, że dymny aromat herbaty jest mocno wyczuwalny.
Herbaty premium to herbaty liściaste (tzw. sypane), sprzedawane na wagę, które parzy się w dzbanku z zaparzaczem. By w pełni cieszyć się ich smakiem, należy kierować się zasadami zaparzania osobnymi dla każdego gatunku.

Jak zaparzyć herbatę?

Często te informacje pojawiają się na opakowaniu, jednak warto je pamiętać. I tak na przykład herbata czarna, ziołowa lub owocowa (w tym także herbata zimowa) wymaga wody wrzącej. Jednak, gdy marzy nam się dobrej jakości zielona bądź biała herbata bez goryczki, musimy odczekać, aż woda w czajniku osiągnie temperaturę 80° C. Do parzenia herbaty najlepiej stosować wodę miękką.
Różny jest także czas parzenia – dwie lub trzy minuty dadzą nam delikatny w smaku zastrzyk energii. Natomiast pięć minut – wyrazisty napar pomagający w trawieniu. Zioła i herbatki owocowe wymagają natomiast dziesięciu minut parzenia. Po upływie tego czasu wyciągamy zaparzacz i cieszymy się aromatycznym napojem.